Andris Eglītis
Izstāde “Andris Eglītis. Šī vieta kaut ko stāsta”
28.08.-16.11.2024.
Galerijas telpās izveidotā ekspozīcija veltīta mākslinieka Andra Eglīša glezniecībai. Tajā vienkopus skatāmi dažādos laika posmos un vairāku sēriju ietvaros tapušas gleznas. Tematiski tās aptver Eglīša spēju amplitūdu maza līdz vidēja izmēra formātos – tajos autors nevis dokumentē, bet gan izjūt ainavu. Uz audekla virsmas sastopas materialitātes izaicinošā daba, mēģinājumi fiksēt gaismas un tumsas attiecības, kā arī ikdienas tvērumi. Dažādas noskaņas atdzīvojas šķietami “necilu” pilsētas nomaļu kadrējumos, paša mākslinieka būvētu telpisku instalāciju portretos un savvaļas saspēlēs ar urbāno vidi. Te piedzīvojama stāstniecība, kurā mākslinieks tiešā veidā runā caur krāsas vieliskumu un allaž izzūdoša mirkļa tvērumu.
Andris Eglītis ir viens no nozīmīgākajiem latviešu laikmetīgās glezniecības pārstāvjiem, kurš gadu gaitā sevi pierādījis gan lokālā, gan starptautiskā mērogā. Absolvējis Augstāko Tēlotājmākslas institūtu HISK Ģentē, Beļģijā, saņēmis prestižo “Purvīša balvu” (2013) un un bijis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs (2017-2020), pārstāvējis Latviju 56. Venēcijas mākslas biennālē Itālijā (2015), un Kochi-Muzuris biennālē Indijā (2016).
Veidojis vērienīgas scenogrāfijas izrādēm, tostarp Jāņa Kalniņa operai “Hamlets” Latvijas Nacionālajā operā un “Pazudušais dēls” Reiņa Suhanova režijā Valmieras Drāmas teātrī.
Šobrīd Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā skatāma Eglīša veidotā “Izstāde. Daži iztēles un matērijas satikšanās gadījumi”, kas atskatās uz “autora 25 gadus ilgā glezniecības procesa atklājumiem.”